מימוש זכויות רפואיות – מחלת מקצוע


מימוש זכויות רפואיות – מחלת מקצוע

ידועה האמירה המפורסמת " כל עבודה מכבדת את בעליה" אך עם זאת עבודות רבות יכולות להיות מסוכנות לבעליהן. כולנו מכירים בכך שמדען אשר עובד בכור אטומי מודע להשלכות עבודתו ולסביבת העבודה אשר יכולה להיות מסוכנת פיזית לבריאותו. אך עם זאת לא כולנו מודעים לכך שלכל מקצוע ישנו סיכון מקצועי. לדוגמא גנן אשר עובד בחוץ בשמש כל היום או ספר אשר נאלץ לא אחת לשאוף רעלים תוך כדי הפן השבועי ללקוחה קבועה. כולנו חשופים כל הזמן לפציעות ולמחלות אשר נגרמות מחשיפה ממושכת כתוצאה מעבודתנו ומוגדרת אל מול הביטוח לאומי - מחלת מקצוע.

בכל התחלת עבודה חובה על המעסיק להעביר השתלמות בטיחות בנושא העבודה, השתלמות זו אשר מטרה העיקרית הנה שמירה על בריאות העובד חייבת לכלול גם שיטת דיווח לגורמים האחראים במידה והעובד מוצא ליקוי או בעיית בטיחות אשר מצריכה הכרה מצד הגורמים האחראים על הבטיחות בעבודה.

מעסיק אשר קיבל דיווח על ליקוי או בעיית בטיחות ולא טיפל בבעיה בצורה הנאותה וההולמת יישא בכל ההוצאות והטיפולים במידה ויותר מעובד אחד נפצע בשל אותו ליקוי. לכן במידה ונפצעתם עליכם לוודא כי עובדים אחרים אשר עובדים באותה סביבת עבודה לא יחשפו לאותה פציעה.

הכרה במחלת מקצוע
מחלת מקצוע יכולה להיגרם בנסיבות שונות. וועדה של הביטוח לאומי אשר בראשה עומד פקיד מוסמך לכך יוכלו לאשר האם ננקטו הצעדים הדרושים והאם הנכם זכאים לסיוע והכרה בנכות כתוצאה ממחלת מקצוע. עליכם להוכיח לוועדה כי ישנו קשר ישיר בין מהות הפציעה למקצוע בו הנכם עובדים בו. לדוגמא, סבל אשר סוחב משאות כבדים יוכל לקבל הכרה מהביטוח לאומי בשל פריצת דיסק אך לא יוכל לקבל הכרה על אסטמה או בעיית כבד כזאת או אחרת.

תהליך ההכרה אל מול הביטוח לאומי מחלת מקצוע
תהליך ההכרה של מחלת מקצוע מתחיל אל מול המרפאה התעסוקתית של קופת החולים. הרופא במרפאה הנו רופא אשר הוסמך על ידי הביטוח לאומי ויכול לייעץ מהבחינה הרפואית האם ישנו קשר בין המחלה למקצוע בו הנך עוסק.
לאחר מכן יש למלא טופס בל/211 אל מול הביטוח לאומי, טופס זה אשר מאשש כי נפצעת במהלך עבודתך מכיל גם הכרה במחלת מקצוע. מחלת מקצוע תוכר על ידי הביטוח לאומי לאחר מילוי הטופס וזימון אל מול וועדה רפואית אשר בה תאלץ להוכיח קשר ישיר בין המחלה ממנה את ה סובל לבין המקצוע בו הנך עובד.

פגישה ראשונית חינם
לשיחה מיידית עם נציג החברה
הזן את מספר הטלפון שלך

לחץ לקבלת השיחה